Maria Sundin som förutom allt annat hon gör även sitter i RFSL:s förbundskansli skrev under påverkanstorget ett yrkande om uttalande om stöd mot stigmatisering. Yrkandet handlar om att DSM-V i praktiken avslutas i maj 2013 MEN revisionen av WHO:s ICD-10 tar sin början först nu. Denna process beräknas bli klar 2015. Många följer i huvudsak ICS-10 och i vissa fall fungerar DSM-V som en hjälpmanual.
RFSL har arbetat för att avskaffa psykiatristämpeln gällande de diagnoser i ICD-10:s kap 5 avsnitt F64-F66 (könsidentitetsstörning, störningar av sexuell preferens samt psykiska störningar och beteendestörningar sammanhängande med sexuell utveckling och orientering).
Här i Sverige avskaffades diagnoserna F64:1 transvestism med dubbla roller, F64:2 Könsidentitetstörning i barndomen, F65:0 Fetischism, F65:1 Fetischistisk Tranvestism och F65:5 Sadomasochism 2009.
American Psychiatric Association’s har tagit intryck av detta och nu finns ett förslag finns som tagit hänsyn till detta: endast de diagnoser som förutsätter medverkan av ett offer som tvingas medverka ses som psykiska störningar under ett kapitel som får beteckningen Paraphilic Disorders.
RFSU kongressen tar i likhet med RFSL beslut om att ge sitt stöd för att människors könsidentitet och könsuttryck, sexuella preferenser och sexuella läggningar inte längre skall stigmatiseras som psykiska störningar och sjukdomar.
För mig personligen innebär detta att jag äntligen hittat ett sätt att förhålla mig till begreppet parafilier. Fortsättningsvis kommer jag enbart att använda ordet parafili när det gäller diagnoser som förutsätter medverkan av ett offer som tvingas medverka i något mot sin vilja.