morantologi av Caitlin Moran

Publicerat: 24 juli, 2013 i Böcker om sex & sex i böcker, Bloggambassadör för bokmässan 2013, Sexualpolitik
Etiketter:, , ,

Jag gillade ”Konsten att vara kvinna” av Caitlin Moran så därför var jag snabb på att boka den nyutkomna antologin ”Morantologi” av samma författare på biblo. Det skall blir spännande att lyssna på henne IRL på höstens bokmässa i Göteborg.

9789100135201

En måste bara gilla en kvinna som varit på sexklubb med Lady Gaga..

Morantologi är en samling av hennes tidigare utgivna essäer, de flesta skrivna för The Times. Det finns något i hennes sätt att skriva som jag älskar, det är de där överdrivna komiska ibland satiriska poängerna som hon får till samtidigt som hon rör sig fritt mellan ämnen som barnfattigdom och socialförsäkringsfrågor för att sedan ta ett raskt kliv över till att hänge sig åt tonårsaktig idoldyrkan. En sådan formulering är när hon släpps in på inspelningen till Doctor Who och får se någon farkost och utbrister att åsynen av detta gör att det vattnas i nördkörtlarna på varenda käft mellan sjutton och femtio år i Västvärlden.

Boken är uppdelad i fyra delar varav ett heter homosexuella, transsexuella, tjejer och internet. Det tänder till när hon ger hätsk kritik till föräldrar som reagerat på att en tioårig pojke efter sommarlovet kom till skolan som flicka. Föräldrarna till hennes barns skolkamrater ansåg helt vanvettigt att de skulle blivit tillfrågade. Skolan som också ville föra upp transjämlikhet på schemat mottogs med samma klagomål. En av företrädarna menade på att barnen tyngs av frågor de skulle slippa tänka på (känns argumenten igen?). Moran menar att det blir en intressant ståndpunkt, främst för att den är så oklädsam och så ytterst ohyfsad. Hon menar istället att det är mycket mer vettigt att ge barnen möjlighet att sätta sig in i frågan på ett tidigt stadium innan de tillägnar sig samma knäppa sätt som en del vuxna. Hon undervisar om cis och använder hen som pronomen.

207237bCopyright/fotograf: Gareth Iwan Jones

Hennes argumentation i abortfrågan är också värd att nämna. Hon drar paralleller med att bli på prackad något som en inte alls vill ha av någon person som hävdar, det är en gåva, det är en gåva. En försöker fint att avböja och förklara, men personen ihärdar och säger att det är en present, du måste ta emot den! Tänk om lagen skrivs om så jag måste ta emot gåvor som jag inte alls vill ha funderar Moran och fortsätter, en gåva skall väl vara något en vill ha, inget som någon främmande person lägger i min ficka. Rick Santorum, republikanernas presidentkandidat hade visst sagt att om hans fjortonåriga dotter blev gravid efter en våldtäkt så skulle han inte vilja att hon gjorde abort utan skulle se barnet som en gåva från Gud. Moran ser med oro på hur antiabortrörelsen vinner mark i Storbritannien. Hon menar att föreställningen om barn som en gåva till kvinnor får kvinnor att framstå som maktlösa. Kvinnor blir som ett skåp eller soffbord att lämpa över gåvan på och inte en rationell vuxen människa som faktiskt själv kan komma fram till att hon vill ha ett barn.

I en hyllning till Elisabeth Taylor finns dessutom en otroligt vacker kärleksförklaring från Richard Burton som lär ha sagt; efter fyrtio år dallrar den fortfarande av pur lusta. Han har tydligen också tillsammans med nämnda Elisabeth Taylor åkt fast för erotiskt lösdriveri i Vatikanen på den gamla goda tiden.

Som helhet är den kul med ett otroligt tempo dock ingen ”alla måste läsa” bok.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s