Språktidningen och Språkrådet har presenterat årets nyord. Jag dyker över ordlistan och letar efter orden som har någon form av sexuell anknytning och presenterar dessa här;
Vi börjar med det nya verbet carpa vilket i sig inte är ett sexuellt laddat ord men gode tid så viktigt det är att carpa mer i små stunder av sensuellt och/eller sexuellt skimmer och glitter. Sex är inte bara nakna kroppar och samlag. Mitt nyårslöfte blir att carpa mera!
Carpa
Ökad användning: passa på att njuta av något medan tillfälle ges. 2011
Vet du vad carpa betyder? Jag bara älskar det nya ”hittepå-verbet” som poppar upp allt oftare i min närhet. Att carpa. Att njuta i nuet. Kanske har de skavda vita träbokstäverna som bildat ”Carpe diem” på så många tavellister runt om i Sverige de senaste åren till slut gjort verkan?
Upsala Nya Tidning 27 september 2013
[efter latinets carpe diem, ’fånga dagen’]
Hämndporr
Naken- eller sexbilder som publiceras på internet som en hämnd mot en tidigare partner. 2013.Principen är enkel. Ett gammalt ligg eller ett ex skickar in nakenbilder till en sajt och bilderna sprids med ett par klick över hela världen. Ännu en sajt för ”hämndporr” har retat upp känslor i USA.
Nyheter 24 23 januari 2013
Otrohetskontroll
Övergrepp där en kvinnas underliv kontrolleras under förevändning att avslöja sexuell aktivitet. 2013.
[Högsta Domstolen beslutade senare att otrohetskontroll var att betrakta som våldtäkt]
Saken är den att Femen inte talar samma språk som resten av den normkritiska feministiska scenen. Det är liksom en kulturkrock som utspelar sig där framme, där frågorna ställs på prettokratiska och svaren kommer på vanligt fult vardagsspråk, därtill på bitvis trevande engelska. När diskussionen kretsar kring rapportering och mediebild så säger liksom inte Jenny ”våra kroppar blir ett verktyg som utnyttjar mediernas och marknadsmekanismernas krav på kvinnokroppen” eller något liknande. Nä, hon konstaterar krasst att ”Så länge de gör en stor affär av kvinnors bröst fungerar den här sortens aktivism. När de inte gör stor affär av nakna bröst längre så kommer vi kanske inte att behöva protestera.” Men just nu funkar det och Jennys inbjudan till alla som vill är: ”Ta av dina kläder, skriv ditt budskap och det kommer att spridas.” Sådär fortsätter det. Komplext formulerade frågor besvaras utan krusiduller. /…/ Jag lämnar Kulturhuset med än känsla av att Femen, det är punk det. De accepterar inga försök till stoppbollar och trumfkort och de låter sig inte hejdas av att de saknar ett välutvecklat svar på hur de placerar sig i ett orientalistiskt imperialistiskt paradigm. ”Ta av dina kläder, skriv ditt budskap och det kommer att spridas.” Det framstår som väldigt väldigt sunt. Och naket.
Sextremism
Metod för feministisk direkt aktion, där den kvinnliga sexualiteten används för att göra uppror mot det patriarkala systemet. 2013.
Femen kallar sig själva för feministiska chocktrupper och de kallar sin aktivism för sextremism eftersom de använder sin egen sexualitet för att omvandla stillatigande förtryckthet till arg och högljudd aktion för kvinnor.
Arena 18 juni 2013
Snipp och snoppgympa har funnits i mitt vokabulär under hela året och jag prenumerar på uppdateringar både på Twitter och Facebook från Snippgympa.nuSnippgympa
Ökad användning: knipövningar för muskulaturen kring könsorganet som bland annat syftar till att stärka muskler och förebygga inkontinens. 2012.
Snippgympa är något alla borde göra mer, inte bara nyförlösta kvinnor och gamla. Om man inte gör det för att hålla tätt kan man göra det för sexets skull – det finns lustreceptorer i bäckenbottenmuskulaturen och ju mer vältränad du är desto lättare blir det att komma i kontakt med dem.
TT Spektra 26 mars 2013
[ordet snippgympa lanserades på mikrobloggen Twitter och fick snart en efterföljare i snoppgympa]
Nyordslistan är sammanställd av Per-Anders Jande, Språkrådet och Anders Svensson, Språktidningen och går att läsa i sin helhet här.