Tom of Finland en internationell superstjärna inom den homosexuella subkulturen blir nu frimärken i Finland.
Han hette egentligen Touko Laaksonen och föddes 1920 i S:t Karins, dog 1991 i Helsingfors.
Touko började skicka bilder till amerikanska gaytidningar under sent 1950-tal och kallade sig för Tom of Finland för att hans identitet inte skulle röjas. Han publicerade i allt från legendariska gaytidskrifter som Beefcake magazine till en mer mainstreamorienterad publik via t-shirts som såldes i Vivienne Westwood’s för punken så viktiga klädbutik Sex. I slutet av 70-talet slog han igenom och blev känd i Amsterdam och Berlin, men också i San Francisco och New York. Till hans vänner hörde bland annat Andy Warhol som också köpte Tom of Finlands konstverk. Först på 1990-talet ställdes hans konst ut i Finland och det var få som visste vem han var i Helsingfors. Få satte samman Touko Laaksonen med Tom of Finland. Han levde aldrig offentligt ut sin sexuella identitet.
Under sin karriär gjorde han mer än 3,500 teckningar.
Han gestaltade genom sin konst sina egna fetischer beundrades av många bögar. I Helsingfors väntar man på att han skall få ett minnesmärke men i avvaktan på detta så ger posten ut hans bilder på frimärken. 8 september börjar frimärkena att säljas i Finland och i samband med detta blir det också en utställningen med brevväxling av Tom of Finland på Postmuseet. Utställningen kommer att visa Laaksonen korrespondens från början av 1940-talet till sin död1991 Utställningen visas fram till 29 mars 2015, i Museum Centre Vapriikki i nya Postmuseet i Tammerfors.
Jag gillar en del av hans bilder och har haft förmånen att besöka två utställningar med hans verk. Det finns en bok med Tom of Finlands bilder som är något riktigt extra, Tom of Finland XXL. Boken har måtten 29cm x 40.5cm och innehåller 666 sidor, den visar över 1000 bilder genom de sex årtionden som han var aktiv.
Intresserad av att lära dig mer eller se på fler bilder? Kika in på Tom of Finland Foundation.
#blogg100, dag 46.